Page 77 - matematica_II
P. 77
Miruna cumpără o carte care costă 9 lei, o minge cu preţul de AM ÎNVĂŢAT
7 lei şi un stilou de 8 lei. Cât a costat fiecare obiect cumpărat? l Un număr de 7, 8
l Urmăreşte rezolvarea: sau 9 ori mai mare
a) Cartea: 1 ∙ 9 = 9 (lei) se află înmulţind
b) Mingea: 1 ∙ 7 = 7 (lei) numărul dat cu 7, 8
c) Stiloul: 1 ∙ 8 = 8 (lei) sau 9 (după caz).
l Compară factorii cu rezultatele obţinute şi spune ce observi. l Aflu numărul cu
7, 8 sau 9 mai mare
4. Urmăreşte imaginile de mai jos şi răspunde la întrebări: prin adunare.
l Preţ = costul unui
obiect.
l Când un factor
se repetă o singură
dată, produsul este
egal cu el.
a) Câţi litri de apă bea puiul de leu? Dar cel de elefant? CIRCUIT
b) Scrie operaţiile de înmulţire prin care ai aflat rezultatele de la Parcurge circuitul
punctul a). şi află câte ore sunt
c) Află câţi litri de apă a băut fiecare pui în două zile. într-o zi.
5. Compune o problemă care să se rezolve prin exerciţiile: ∙ 3
a) 7 ∙ 8 b) 1 ∙ 9 c) 6 ∙ 7 3
6. Diana are în două coşuleţe câte 4 căpşuni, iar Ana de 7 ori mai
multe decât Diana. 6 ∙
l Câte căpşuni are Diana? Dar Ana?
l Câte fructe au împreună? – 46
7. Scrie rezultatele la locul lor.
9 ∙
– 66
4 ∙
75

